Играта с пясъка може да ви развали почивката
Новини
10/08/2009
Източник: dir.bg 
10 август 2009 / News.dir.bg
Хората, които обичат да се заравят в плажния пясък или да правят различни пясъчни фигури, много по-често страдат по време на почивката си от стомашно-чревни проблеми, отколкото тези, които просто се разхождат край брега или плуват.
Американски учени от университета в Северна Каролина правят този извод след анкетиране на 27 000 души, които прекарали ваканцията си на 7 различни плажа в рамките на 4 години, разказва варненският вестник "Народно дело", цитиран от Money.bg. Наблюдаваните плажове били редовно почиствани, включително от водорасли и растения, а качеството на водата било в рамките на нормата. Резултатите от изследването са публикувани в American Journal of Epidemiology. Подробното анкетиране на участниците показало, че диария и други стомашно-чревни разстройства са имали 13% от хората, които обичали да си играят с пясъка, да строят замъци и т.н. При тези, които обичали да се зариват с пясък, процентът нараствал до 23.
Източникът на замърсяването не е установен, като се смята, че е възможно да се дължи на отпадни води или на домашни или диви животни. Според експертите почивката край морето може премине без здравословни проблеми, ако се вземат всички мерки, за да се ограничат стомашно-чревните инфекции - най-простото е след игра с пясъка да се измият ръцете. Половината, а понякога и до 70% от хората със стомашно-чревни инфекции постъпват в инфекциозната клиника към УМБАЛ „Света Марина", тъй като лекарите рядко връщат някого. Препоръчително е пациентите първо да минат през преглед при джипи или ако се налага, през кабинета за неотложна медицинска помощ или спешното отделение.
Причината е, че инфекцията не винаги налага лечение в болница, а за да се определи това, трябва да се постави добра диагноза. Наистина ентероколитите са най-активни през летния сезон. За изминалата седмица с това заболяване в РИОКОЗ - Варна, са регистрирани 90 души. Заразяването става чрез контакт или чрез вирус. Но дори когато става въпрос за въздушно-капковия вариант на болестта, личната хигиена е от изключително значение.
Симптомите са стомашни болки, повръщане, разстройство или диария, висока температура. Децата реагират много по-бързо на обезводняването, отколкото възрастните. Постъпвайки в клиниката, лечението може да трае от три до седем дни, като средният престой е пет денонощия. Обикновено в тези случаи пациентът се чувства толкова зле, че е неспособен да приема нищо през устатата и всички лекарства, както и хидратацията се поемат посредством системи.
Прадакса/ Pradaxa с нови данни за безопасност

Прадакса/ Pradaxa с нови данни за безопасност

През октомври 2011 г. Комитетът за лекарствени продукти в хуманната медицина (CHMP) към ЕМА препоръча промени в информацията за продукта Прадакса/ Pradaxa (дабигатран етексилат) вследствие на съобщенията за фатални случаи на кръвоизливи при пациенти, леку

Хедан/Haedan табл 50 мг пусна на пазара Актавис

Хедан/Headan е генерик на Имиграна, съдържа суматриптан

Списък на лекарствените продукти, отпускани без лекарско предписание (без рецепта)

Списък на лекарствените продукти, отпускани без лекарско предписание (без рецепта)

Списъкът е актуален към 31 март 2009 година

Нитрофурантоин/ Nitrofurantoin можете да намерите при нас от началото на 2015 година

Нитрофурантоин/ Nitrofurantoin можете да намерите при нас от началото на 2015 година

Лекарството е известно с имената Фуролин/Furolin, Макродантан/ Macrodantan, Нитрофуран/ Nitrofuran и Пиелосептил/Pyeloseptyl

Д-р Шарков: Водете детето на зъболекар още на 6-месечна възраст

Д-р Шарков: Водете детето на зъболекар още на 6-месечна възраст

Зимните бебета са застрашени от рахит заради липсата на витамин D


Бюлетин
Запиши се
Условия за ползване
©2009 Педиатрична аптека Ерудита. Всички права запазени.