Тамифлу, Реленца и Ремантадин се изчерпаха в аптечната мрежа
Новини
10/11/2009

 

След като грипната вълна удари и България, рязкото увеличение на търсенето на противовирусни препарати доведе до изчерпването на Тамифлу за един ден. Реленца, който бе в по-малки количества на пазара, също свърши за два дни. След това Рош и Глаксо Смит Клайн трябваше да подават периодически нови и нови количества, за да се захранят нуждите от лекарства в България.

Болниците са заредени с необходимите резерви, които правителството е закупило. На свободния пазар, обаче, дефицитът е остър. Складовете започнаха да ограничават отпускането на Тамифлу и Реленца за аптеките, като на всяка аптека се отпускаха по три опаковки на ден!

В неделя приключиха и количествата Ремантадин, но за него няма информация кога ще се внася пак.

Видео-филм за това как се ползва Реленца (на английски език) вижте тук:

http://www.relenza.com/how-to-use-diskhaler.jsp?languages=English

Рош излезе с публикация как от капсулите да се приготвя детска форма. Инструкцията за приготвяне на Тамифлу за деца под 40 килограма телесно тегло можете да прочетете тук:

http://www.eruditabg.com/?pid=7&NewsID=273

Междувременно, лекарите предписват общия противовирусен препарат Изопринозин, от който засега има достатъчно количества на пазара. Причината е в това, че Изопринозин има търсене целогодишно и повишените нужди в подледната седмица не можаха да изчерпят всички налични количества. Междувременно, немската фирма-производител на Изопринозин внесе нови количества в България.

Здравният министър д-р Нанев излезе преди два дни с призив да не се приемат противовирусни препарати без предписание от лекар, понеже това води до ръзвиване на резистентност на грипния вирус към лекарствата. Ако това се получи, може да се окажем пред сериозен проблем- да нямаме средство, с което да лекуваме наистина заболелите от грип.

Регистъра на лекарствените продукти, регистрирани в България вижте ТУК>>>

Педиатрична аптека Ерудита

Флостерон/Flosteron ампули не се внася от средата на лятото

Флостерон/Flosteron ампули не се внася от средата на лятото

Представителството на KRKA не дава информация защо лекарството не се внася у нас

Нови еко-термометри замениха старите термометри с живак

Нови еко-термометри замениха старите термометри с живак

Галистанът е нетоксична сплав, която има същите термопроводни свойства, като живака

Прокуратурата повдигна обвинение срещу директора на НЗОК Жени Начева и на бившия заместник-министър Емил Райнов

Прокуратурата повдигна обвинение срещу директора на НЗОК Жени Начева и на бившия заместник-министър Емил Райнов

Употребата на кетопрофен/ketoprofen е несъвместима с излагане на слънце

Употребата на кетопрофен/ketoprofen е несъвместима с излагане на слънце

пациентите, употребяващи Кетопрофен в локална форма, трябва да се убедят, че използваните от тях козметични продукти не съдържат октокрилен

Прадакса/ Pradaxa с нови данни за безопасност

Прадакса/ Pradaxa с нови данни за безопасност

През октомври 2011 г. Комитетът за лекарствени продукти в хуманната медицина (CHMP) към ЕМА препоръча промени в информацията за продукта Прадакса/ Pradaxa (дабигатран етексилат) вследствие на съобщенията за фатални случаи на кръвоизливи при пациенти, леку


Бюлетин
Запиши се
Условия за ползване
©2009 Педиатрична аптека Ерудита. Всички права запазени.