Самопоставянето на диагноза онлайн си има име - киберхондрия
Новини
11/02/2011

 

Снимка: jacksoville.com

Самопоставянето на диагноза онлайн си има име - киберхондрия

източник: в. Сега

Т.нар. киберхондрия - склонността на някои хора да си поставят сами диагноза, след като потърсят информация в интернет, стана за пръв път обект на систематично изследване, съобщава в. "Индипендънт".

"Става въпрос за явление, което става все по-разпространено през последните 10 години - опитите за диагностициране на определено неразположение или по-сериозен здравословен проблем чрез търсене на симптомите в интернет. При това от широкия спектър на различните варианти киберхондрикът обикновено избира най-зловещия", пише британският вестник.

Ерик Хороуиц и Райън Уайт от специалния научноизследователски отдел на Microsoft са анализирали поведението на повече от 1 милион души по света, ползващи активно информацията, достъпна в мрежата. Според изследователите в интернет има "диспропорционално много описания на смъртоносни болести". Например, ако се напише думата главоболие, на 25% от страниците ще бъде споменато, че то е причина за злокачествено образувание в главния мозък. "За щастие това заболяване се среща само при 0,002% от жителите на планетата", уточняват двамата учени. Но киберхондрикът е склонен да повярва, че болестта е много често разпространена, след като толкова много пишат за нея.

Общата статистика за търсената в интернет информация сочи, че 8 от всеки 10 сърфиращи поне 1 път в месеца търсят информация за своето здраве. При това 75% от тях не проверяват откъде са взети съответните цитирани данни.

Друга причина за киберхондрията е склонността на хората субективно да преувеличават вероятността от някои събития. "Ако здрав човек под 35 г. почувства болки в гърдите, едва ли проблемът (поне в повечето случаи) е в сърцето, но тъй като в мрежата е написано твърде много за връзката между болката и сърдечно-съдовите заболявания, хората забравят за останалите възможности", пояснява Хорвиц и добавя, че невинаги може да се вярва на всички изнасяни данни.

Като най-надеждна двамата учени определят медицинската онлайн информация, сертифицирана от швейцарската организация The Health on the Net Foundation (HON). Основана през 1995 г. тя до момента обхваща около 6500 сайта, които обаче са само на няколкото най-разпространени в света езици.

Блокиране и изтегляне на Клопидогрел Актавис/Clopidogrel Actavis табл 75 мг х 30

Блокиране и изтегляне на Клопидогрел Актавис/Clopidogrel Actavis табл 75 мг х 30

По заповед на Изпълнителната агенция по лекарствата, генеричното лекарство се изтегля от пазара

Честита Коледа и весело посрещане на 2010 година!

Честита Коледа и весело посрещане на 2010 година!

Получихме пожелания за здрава и успешна 2010 година!

Спират Protelos/Osseor (стронциев ранелат)

Комитетът за оценка на риска в проследяването на лекарствената безопасност към Европейската агенция по лекарствата препоръчва Protelos/Osseor да не се употребява повече за лечение на остеопороза

Хедан/Haedan табл 50 мг пусна на пазара Актавис

Хедан/Headan е генерик на Имиграна, съдържа суматриптан

Мистър Рино отново наличен

Мистър Рино отново наличен

Булгермед, внесе нови количества от най-продавания детски модел инхалатори за домашна употреба Мистър Рино (Mister Rino)


Бюлетин
Запиши се
Условия за ползване
©2009 Педиатрична аптека Ерудита. Всички права запазени.